Her Kolajen İçeren Üründe Kolajen Bulunur Mu?

Her Kolajen İçeren Üründe Kolajen Bulunur Mu?

Her Kolajen İçeren Üründe Kolajen Bulunur Mu?
Her Kolajen İçeren Üründe Kolajen Bulunur Mu?

Vücudumuzda bulunan protein çeşitlerinden kolajen, vücudumuzda bulun proteinlerin 3’te 1ini oluşturur.  Cilt üzerindeki ölü hücreleri yenileyerek cildin canlı kalmasını sağlar. Yapıştırıcı görevini üstlenerek vücudu, kemik ve kasları bir arada tutar. Yaş ilerledikçe azalan kolajen üretimi, etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlar. 25 yaşından sonra kolajen üretimi yavaşlıyorken, 35 yaşından sonra yavaşlaması daha da artar. Cilt eskisi gibi elastik olmaz, eklem ağrıları başlar. Bunun gibi birçok problemle karşılaşılır. Böyle durumlarda kolajen içeren ürünler kullanılabilir.

Kolajenin vücutta bilinen en az 16 türü bulunur. Bunlardan belirli 6 türü vücuttaki toplam kolajenin minimum %80ini oluşturur. En çok karşılaşılan kolajen türleri;

  • Tür; Vücutta en çok bulunan kolajen türüdür. Cilde gerginlik, esneklik verir ve kemikleri destekleyerek bir arada tutulmasını sağlar.
  • Tür; Kıkırdakları destekleyerek eklem sağlığında rol oynar.
  • Tür; Kan dokusunun ve damarlarının oluşumunda rol oynar.
  • Tür; Sindirim ve solunum organlarımızın yüzeylerini çevreleyerek korunmasını sağlar.
  • Tür; Hamilelik sürecinde bebeğe oksijen ve besin sağlamak için plasentada dokuların oluşmasını sağlar.
  • Tür; Eklemleri desteklemesinin yanı sıra yeni kemiklerin oluşmasına da yardımcı olur. Kırık kemikleri iyileştirir.

Besinlerden alınan kolajen yeterli gelmediği durumlarda kolajen içeren ürünler tercih edilmektedir. Farklı çeşitleri olan bu ürünler de 25 yaşını geçen kişiler tarafından kullanılmalıdır. Ciltte kırışıklıklar başladıysa, saçlarda dökülme ve tırnaklarda kırılma problemleri yaşanıyorsa, eklemlerde ağrı şikâyetleri başladıysa kolajen içeren ürünler kullanılabilir.

Kolajen Takviyesi

Bazı ürünlerde kolajen bulunuyorken, bazı ürünlerde de kolajen üretimini destekleyecek maddeler bulunur. İçeriğinde kolajen bulunan ürünlerde sıcak içeceklere eklenebilen kolajen tozu, cilt bakımı için ise nemlendiriciler tercih edilebilir. Bazı vitamin takviyeleri de içeriğindeki C vitaminiyle vücuttaki kolajen üretimini desteklediği için tercih edilebilir. Takviye almadan önce içeriğinde kolajen mi yoksa kolajen üretimini destekleyen maddeler mi bulunuyor dikkat edilmelidir.

Kolajen takviyesi olarak kullanılan hap, toz ve krem çeşitlerinde alerji veya fazla doz kullanımında yan etkiler görülebilir. Kalpte ritim bozukluğu, kas ağrıları, kusma, ağız kokusu bazı yan etkilerdir. Takviye almadan önce doktora danışılmalıdır.

0 Yorum

Henüz yorum yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir