Kolajen İçeceği
Kolajen İçeceği

Kolajen içeceğimizi sizlere daha iyi tanıtabilmek için öncelikle sizlere “Kolajen Nedir ?” bundan bahsetmek istiyoruz. Kolajen, insan vücudunun %80 ini oluşturmaktadır. Başka bir deyişle vücutta bulunan en önemli protein kaynağıdır. Kolajen, insan vücudunda kemiklerde, kas yapısında, ciltte (deride)ve tendonlarda bulunmaktadır. Kolajen aslında anlaşılacağı üzere vücudu bir arada tutan bağlantı noktasında bulunmaktadır. Kolajen tüm bu yapılarda, insan vücudunda güç ve yapı kazandıran bir iskelettir. Vücut tarafından 30 yaşına kadar endojen kolajen sentezlenmektedir. Fakat bu sentezlenme 30 yaşından sonra tükenir. Yani vücut kolajen üretmeyi bırakır. Bu nedenle vücudun iskeletini ayakta tutan bu kolajen maddesinin dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu dışarıdan alınan kolajen de Ekzojen adlı verilen bir yapıdır. Kolajen yapı olarak kemik, kas, cilt ve tendonları birbirine bağladığını belirtmiştik. İşte kolajen içeceği uzun fibrilin (yani zincirsi) yapısı bu dokuların arasına yerleşerek iskeleti ayakta tutmaya yaramaktadır.

Kolajenin tipleri bulunmaktadır. Aslında tüm alanlarda genellikle konuşulan 3 tip kolajen bulunmaktar. Tip1 kolajen , Tip 2 kolajen ve son olarak ta Tip 3 kolajen. Ancak yurt dışı kaynaklarda özellikle kolajenin  80 e yakın çeşidinin bulunduğu belirtilmektedir. Bu çeşitlilik aslında kolajen yapısının oluşturan fibrilinlerin dolanış (zincirsi yapının geçiş şeklinden )dolayı çeşidinin arttığı belirtilmektedir.

Kolajen özellikle vücutta bağ dokusu hücreleri tarafından salgılanan karmaşık bir yapı içermektedir. Bu nedenle dışarıdan alınan kolajen içeceği vücut ile uyumlu olması için iyi analiz edilmiş denekler tarafından test edilmiş bir kolajen olması gerekmektedir.

Kolajen cilt için Dermis ve Epidermis arasında oluşan fibrilin (zincirsi yapı )yapısıdır. Epidermis ve Dermis arsında kolon görevi görür ve yerçekimi, genetik faktörler ve yaşam şekline bağlı olarak epidermisin aşağı doğru çökmesini engeller. Fakat 30 yaşından sonra kolajen üretiminin bittiğini belirtmiştik işte bu nedenle yapısal deformasyonu engellemek için de dışarıdan doğru kolajeni almak ve hatta kolajen sentezlenmesini destekleyecek ürünler içeren kolajen içeceği kullanmak gerekir.

Cilde enjekte edilen kolajenler alerjik reaksiyon yapma ihtimalinden dolayı artık yavaş yavaş ürünlerin içerisinden kaldırılmaya başlandığını belirtmeliyiz. Ayrıca cilt yapısındaki azalan kolejeni ağız yolu ile alınan takviyeler ile yerine koymak mümkün olmaktadır.

Kolejenin daha önce de bahsettiğimiz gibi tipleri önem taşımaktadır. Cilt için kullanılan kolajenin Tip 1 formunda olması gerekmektedir. Sığır kolajeninin insan vücudu için daha uyumlu olduğu yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir. Öyleyse kullanılacak kolajenin sığır kollajeni ve Tip 1 kolajen olması doğru kolajen olduğu anlamına gelir mi? Elbette bu olması gereken özelliklerden ikisi ancak bunun yanında kolajenin nasıl peptitlendiği ve yapılan çalışmalar önem taşımaktadır.

Kolajen İçeceğinde , Peptitlemek ne demek?

Kolajen İçeceği
Kolajen İçeceği

Kolajenin uzun bir zincirsi yapısı olduğunu belirtmiştik. Bu bakımdan kolajenin küçük parçalara ayrılarak alınması direk cilde ulaşması açısından önem taşımakta. İşte burada kolajenin işlendiği işletme yani markası önemli olmaktadır. Denekler üzerinde yapılan çalışmalarda Verisol marka kolajenin ilk 20 dakikada cilde ulaştığı gözlemlenmiştir. Asıl hedefte zaten budur yani kolajeni, kolajen formunda cilde ulaştırmayı sağlamaktır.

Peki kolajenin sadece cilde ulaşması yeterli mi? İşte bu sorunun cevabı da bir üründe kolajenin yanında olması gereken diğer girdileri anlatmakta. Ki bunların içerisinde en önemli olanı C vitaminidir.

Kolajen C vitamini ile fayda sağlamakta sentezlenmektedir. Ayrıca şunu unutmamak gerekmekte C vitamini su ile temas ettikten sonra hızlı şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Yani sıvı olarak saklanmamalıdır. Peki bunun yanında kolajen ile birlikte alınması gereken vitamin ve mineraller nelerdir ? Selenyum cilde ve saça parlaklık verir, Çinko saç cilt ve tırnaklar için büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında B5 vitamini hücre yenilenmesi sağlamakta ve bu anlamda kollajen ile birleştiğinde bütünsel bir fayda sağlamaktadır.

Peki tüm bunları bulabileceğimiz bir ürün tavsiye edilebilir mi ? Bu sorunun cevabını aslında en iyi tüm bilgiler ışığında siz verebilirsiniz ancak Bellamor marka Kolajen içeceği, Verisol içermekte ,yani tip 1 hidrolize peptit ve sığır kollajeni içermektedir. Kolajenin yanında Selenyum, Çinko, C vitamini, B5 vitaminlerini içererek tırnak, saç ve cilt için bütünsel bir ürün halinde bulunmaktadır. Toz formunda olan bu Kolajen İçeceğimizi kullandıktan sonra ilk 20 gün içerisinde farklılığı hissetmeye başlayacaksınız.

Aklınıza takılan tüm farklı konular için bizleri arayabilirsiniz.

Niçin BellAmor ?

OPTİMİZE BIOAKTIF KOLAJEN PEPTİD® VERISOL®

Cilt yararlanımı yüksek olan düşük moleküler ağırlıklı peptiddir.

Sığır kolajenden üretilmiştir.

CİLT İÇİN FAYDALI MULTİVİTAMİN VE MİNERALLER

EMİLİMİ VE SİNDİRİMİ İYİLEŞTİREN LİF

KOLAJEN ve CİLT YAŞLANMASI

Kolajen, cildin (esas olarak deri altındaki) yapısal bileşenidir ve kuru cilt ağırlığının yaklaşık % 80’ini oluşturur.Kolajen esas olarak ciltlerin su bağlama kapasitesini, esnekliğini ve dış görünümünü (kırışıklıkları) etkiler.

Kolajen kaybı ~ 30 yaşla başlar ve menopozdan sonra önemli oranda artar (% 2 p.a.)*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cilt İçin Faydalı Vitamin Ve Mineraller Vücudun Kolajen Dengesine Destek Olur

C Vitamini = Yeterli C Vitamini vücutta kolajen üretimini arttırır. (1)(3)
B2 Vitamini = B2 vitamini riboflavin, sağlıklı cilt ve saç oluşturan kolajen seviyelerinin korunmasında rol oynar. B2 eksikliği ciltteki kolajen yapısının dengesini bozar. (2)
Çinko = Çinko, normal cildin korunmasına yardımcı olur. Çinko cilt yenilenmesini olumlu yönde etkileyen önemli bir mineraldir. (3)
B5 Pantoten = Vitamin B.5 olarak da bilinen Pantoten, geleneksel olarak saç ve cilt için kullanılan bir katkı maddesidir. B5 vitaminin saç sağlığını koruyucu ve cilt kırışıklığını önleyici etkileri bulunur. B5 vitamini mevcut akne lezyonlarını azaltmaya ve yeni aknelerin frekansını önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir (3) (4)
E Vitamini = E vitamini, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri ile mücadele etmek için büyük rol oynar. Güçlü bir antioksidan olarak, vücuttaki hücre oksidasyonu yüzünden gerçekleşen hasarı azaltmaya yardımcı olur. Değerli E vitamini yağı, yaşlanma sürecinde büyük payı olan vücuttaki serbest radikalleri engellemek için çalışır. (3)

Cilt İçin Faydalı Vitamin Ve Mineraller Vücudun Kolajen Dengesine Destek Olur

Biotin = Saç dökülmesini azaltan biotin, ayrıca saçın beyazlamasını da yavaşlatıyor. Biotin’in sadece saç sağlığı, güzelliği için değil aynı zamanda cilt sağlığı için de gerekli olduğu bilinmektedir. Tırnakları kırılan ve soyulan kişilere de biotin takviyesi tavsiye edilmektedir.(5)
A Vitamini = Cilt, saç, kemikler ve dişlerin oluşumu içinde A vitamini gereklidir A vitaminin cilde yararı arasında enfeksiyonlara karşı cildi korur. Göz sağlığından, embriyo gelişimine, güneş ışınlarından, ciltteki kırışıklıklara kadar etkili bir vitamindir. Vitamin A dokuları iyileştirmek ve deriyi de içeren epitel dokularını yenilemek için çok önemli bir besindir.(3)
Selenyum = Cilt yaşlanmasını önleyici antioksidan savunma barajını güçlendirir.
Fosfor, demir, kalsiyum, magnezyum, B12’nin hücre bölünme sürecinde rolü vardır.
A Vitamini, C Vitamini, magnezyum, çinko ve demir hyaluronik asit sentezini arttırmada yardımcı olur.
Lif Sindirim sistemine yardımcı olarak kolajen üretimi için gerekli besinlerin emilimi için vücudunuza daha fazla zaman tanır.
Kolajen ve multivitamin ve mineral kompleksi lifle birlikte alındığı için emilimleri için vücuda daha fazla zaman tanır.(6)(7)

REFERANSLAR

1) Topically Applied Vitamin C Enhances the mRNA Level of Collagens I and III, Their Processing Enzymes and Tissue Inhibitor of Matrix Metalloproteinase 1 in the Human Dermis. Betty V. Nusgens, Philippe Humbert,* Andre Rougier,² Alain C. Colige, Marek Haftek,³ Charles A. Lambert, Alain Richard,² Pierre Creidi,* and Charles M. Lapie

2) Riboflavin metabolism–relevance to human nutrition. Lakshmi AV. Indian J Med Res. 1998 Nov;108:182-90. Zinc and Skin Health: Overview of Physiology and Pharmacology James R. Schwartz PhD, Randall G. Marsh PhD, Zoe Diana Draelos MD, Dermatologic Surgery, July

3) Natural Remedies for Promoting Skin Health Chris D. Meletis, N.D., and Elizabeth Wagner, N.D. ALTERNATIVE & COMPLEMENTARY THERAPIES—JUNE 2002

4) Leung, L.H. Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med Hypoth 44(6):490–492, 1995.

5) Serum Biotin Levels in Women Complaining of Hair Loss. Trüeb RM. Int J Trichology. 2016 Apr-Jun;8(2):73-7. doi: 10.4103/0974-7753.188040.

6) Mark Hyman M.B The Simple Plan for Automatic Weight Loss ULTRA METABOLISM 2006 Atria Books s.93

7) Comprehensive Aesthetic Rejuvenation: A Regional Approach edited Jenny Kim, Gary P.Lask P.18 2012 Informal Healthcare