Kolajen Nedir ?

Kolajen Epidermis ile Dermis arasında bulunan zincirsi yapıdır. Bu yapının bozulması bütün olumsuzlukları beraberinde getirir. Kırışık, sarkmış ve mat görünümlü bir cilt yapısı ile karşı karşıya kalınır.

Kolajen, cildin (esas olarak deri altındaki) yapısal bileşenidir ve kuru cilt ağırlığının yaklaşık %80’ini oluşturur.

Kolajen yapısının deformasyonu ile cildin %80 lik yapısında bozulma başlaması demek olur. Bu da cilt yapısının tamamen bozulması anlamına gelmektedir.

Kolajen esas olarak ciltlerin su bağlama kapasitesini, esnekliğini ve dış görünümünü (kırışıklıkları) etkiler. Kolajen yapısının deforme olması ile cildi ayakta tutan yapının sertleşme süreci başlar ve zaman içerisinde kırılmalar olur. Bu da cildi ayakta tutan yapının yıkılması anlamına gelir.

Kolajen yapısını ayakta tutan elastin denilen bir madde vardır. Kolonların arasında ki bağ dokusudur. Bu doku alınan bazı vitamin ve mineraller ile beslenerek vücudun üretmesi sağlanabilecek bir yapıdır. Vücut elastin üretmeyi asla bırakmaz ancak zaman içerisinde oluşan üretim kapasitesinin alınan destekler ile güçlendirilmesi gerekmektedir.

Vücudun kolajen üretimini durdurması  ~ 30 yaşla başlar. Kolajen kayıp hızı çevresel faktörlere genetik faktörlere bağlıdır. Fakat menopozdan sonra kolajen kaybı önemli oranda artar.

0 Yorum

Henüz yorum yok

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir