Categories:

Saç için Kolajen Kullanımı

Saç Dökülmesi ve Kuruluğu için Kolajen Kullanımı

Saç için Kolajen Kullanımı
Saç için Kolajen Kullanımı

Saç hücreleri vücudumuzun en hızlı güç kaybeden ve vitamin minerale ekstra destek duyan parçasıdır. Vücut girdi olarak gelen vitamin ve mineralleri hayati organlara dağıtmakta ve saçı hayati organ olarak görmemektedir. Bu nedenle saç için bazı dönemlerde ekstra girdilere vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Günde 50 – 100 telden fazla oluşan saç dökülmesi yaşıyorsanız artık sizin için bir problem olmaya başlamış demektir. Bunun çözümü kolajen ve vitamin mineral içeren ürünler kullanmaktan geçmektedir.

Saç dökülmesi genetik faktörlere bağlı olduğu kadar vücut yapısında ki azalan kolajen yapısı da neden olmaktadır. Saçlar üzerinde ki kolajenin etkisi aynı zamanda saç derisi için de geçerlidir. Saç derisinin daha sağlam olması ve nemli kalmasını sağlayan kolajen yapısı saç dökülmesinde önemli rol almaktadır. Kolajen kullanımı şaç için gerekli olan nemin tekrar kazanılmasını sağlamaktadır. Kolajen ile birlikte 1000 mg C vitamini alınması önemli rol oynamaktadır. Kolajenin sentezlenmesi C vitamini ile birlikte gerçekleşmektedir.

Nem kaybına uğramış saç zaman içerisinde kırılır ve kopmalar yaşar. Saç yapısında bu bozulmaları yaşamamak için nem oranını arttırıcı ürünler kullanmak gerekir. A vitamini, Biotin B5 Pantoten ,  çinko ve selenyum gibi vitamin minerallerde saç yapısında ki kırılmaları azaltır. Saç yapısında ki nem oranını arttırıp parlaklık kazanmasına kolajen yardımcı olmaktadır. Kolajen ile birlikte alınan toz formunda ki c vitamini kolajenin sentezlenmesini sağlamaktadır. B 12 vitamini saç dökülmesinde önemli rol oynamaktadır.

Biotin saç yapısını güçlendiren bir vitamindir. Çünkü biotin kendi başına şaç için gerekli bir vitamin olmasına rağmen  alınan  diğer vitamin ve minerallerinde  vücut tarafından sentezlenmesine yardımcı olmaktadır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde saç sağlığı için kolajen ,c vitamini B12 biotin ,çinko ve selenyum içeren ürünleri düzenli olarak tüketmek önem arz etmektedir.

 

Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kolajen ile kas yapımı arasındaki ilişki

Kaslar için Kolajen Kullanımı
Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kas yapısı için protein önemli bir özelliğe sahip. Kas dokusu zaten  su, protein, ve bir miktar yağdan oluşmaktadır bu nedenle özellikle spor sonrası mutlaka kas dokusunun  beslenmesi amacı ile protein ile beslenmesi gerekmektedir. Protein her formülde girdi olarak alınabilir ancak alınan protein kaynaklarından kolajenin kullanılması önemli olmaktadır. Kolajenin vücutta yapıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kolajen yapısal olarak sadece protein olma özelliğinden dolayı değil alınan tüm bu protein kaynaklarını bağ dokusu ile birleştirmeye yarayacaktır.

Kolajen ile yapılan testler göstermektedir ki diğer protein kaynaklarına oranla kas bağ dokusunda yapısal değişikliği sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar kas  kütlesi yaş ve yapı bakımından daha fazla kas kaybı yaşayan yaş olarak 60 yaşında olan guruba kolajen verilerek 3 hafta boyunca kas kütlesi için spor yaptırılmaktadır. Genç guruba da aynı spor çalışmaları yaptırılmasına rağmen bakıldığında kas kütlesinde genç guruba oranla kolajen alan yaşlı gurubun daha fazla kas yapısı elde ettiği gözlemlemiştir.

Kas yapısını desteklemek için kolajen ve protein tüketimi yanında mutlaka D vitamin alınması gerekmektedir. Protein sentezi için D vitamini tüketmek önem arz etmektedir.

Bunun yanında kas kütlesini korumak amacı ile B 12 vitamini almak önem taşımaktadır. Çünkü B 12 kas kütlesine oksijen taşımaktadır. Bu da kas kütlesinin hacim kazanmasına fayda sağlamaktadır.

Kas kütlesini korumak amacı ile B 6 alınması kas performansını arttırmaktadır. A vitamini ise kas kütlesinde oluşan yapısal bozukluklarını onarmaktadır.

Tüm bunları toparlar isek Kolajen, A vitamini B 6 ,B 12 gibi vitamin ve minerallerin,  almak bütünsel bir ürün ile kas yapınızı  desteklemektedir.