Kolajen ile kas yapımı arasındaki ilişki

Kaslar için Kolajen Kullanımı
Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kas yapısı için protein önemli bir özelliğe sahip. Kas dokusu zaten  su, protein, ve bir miktar yağdan oluşmaktadır bu nedenle özellikle spor sonrası mutlaka kas dokusunun  beslenmesi amacı ile protein ile beslenmesi gerekmektedir. Protein her formülde girdi olarak alınabilir ancak alınan protein kaynaklarından kolajenin kullanılması önemli olmaktadır. Kolajenin vücutta yapıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kolajen yapısal olarak sadece protein olma özelliğinden dolayı değil alınan tüm bu protein kaynaklarını bağ dokusu ile birleştirmeye yarayacaktır.

Kolajen ile yapılan testler göstermektedir ki diğer protein kaynaklarına oranla kas bağ dokusunda yapısal değişikliği sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar kas  kütlesi yaş ve yapı bakımından daha fazla kas kaybı yaşayan yaş olarak 60 yaşında olan guruba kolajen verilerek 3 hafta boyunca kas kütlesi için spor yaptırılmaktadır. Genç guruba da aynı spor çalışmaları yaptırılmasına rağmen bakıldığında kas kütlesinde genç guruba oranla kolajen alan yaşlı gurubun daha fazla kas yapısı elde ettiği gözlemlemiştir.

Kas yapısını desteklemek için kolajen ve protein tüketimi yanında mutlaka D vitamin alınması gerekmektedir. Protein sentezi için D vitamini tüketmek önem arz etmektedir.

Bunun yanında kas kütlesini korumak amacı ile B 12 vitamini almak önem taşımaktadır. Çünkü B 12 kas kütlesine oksijen taşımaktadır. Bu da kas kütlesinin hacim kazanmasına fayda sağlamaktadır.

Kas kütlesini korumak amacı ile B 6 alınması kas performansını arttırmaktadır. A vitamini ise kas kütlesinde oluşan yapısal bozukluklarını onarmaktadır.

Tüm bunları toparlar isek Kolajen, A vitamini B 6 ,B 12 gibi vitamin ve minerallerin,  almak bütünsel bir ürün ile kas yapınızı  desteklemektedir.