Categories:

Saç için Kolajen Kullanımı

Saç Dökülmesi ve Kuruluğu için Kolajen Kullanımı

Saç için Kolajen Kullanımı
Saç için Kolajen Kullanımı

Saç hücreleri vücudumuzun en hızlı güç kaybeden ve vitamin minerale ekstra destek duyan parçasıdır. Vücut girdi olarak gelen vitamin ve mineralleri hayati organlara dağıtmakta ve saçı hayati organ olarak görmemektedir. Bu nedenle saç için bazı dönemlerde ekstra girdilere vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Günde 50 – 100 telden fazla oluşan saç dökülmesi yaşıyorsanız artık sizin için bir problem olmaya başlamış demektir. Bunun çözümü kolajen ve vitamin mineral içeren ürünler kullanmaktan geçmektedir.

Saç dökülmesi genetik faktörlere bağlı olduğu kadar vücut yapısında ki azalan kolajen yapısı da neden olmaktadır. Saçlar üzerinde ki kolajenin etkisi aynı zamanda saç derisi için de geçerlidir. Saç derisinin daha sağlam olması ve nemli kalmasını sağlayan kolajen yapısı saç dökülmesinde önemli rol almaktadır. Kolajen kullanımı şaç için gerekli olan nemin tekrar kazanılmasını sağlamaktadır. Kolajen ile birlikte 1000 mg C vitamini alınması önemli rol oynamaktadır. Kolajenin sentezlenmesi C vitamini ile birlikte gerçekleşmektedir.

Nem kaybına uğramış saç zaman içerisinde kırılır ve kopmalar yaşar. Saç yapısında bu bozulmaları yaşamamak için nem oranını arttırıcı ürünler kullanmak gerekir. A vitamini, Biotin B5 Pantoten ,  çinko ve selenyum gibi vitamin minerallerde saç yapısında ki kırılmaları azaltır. Saç yapısında ki nem oranını arttırıp parlaklık kazanmasına kolajen yardımcı olmaktadır. Kolajen ile birlikte alınan toz formunda ki c vitamini kolajenin sentezlenmesini sağlamaktadır. B 12 vitamini saç dökülmesinde önemli rol oynamaktadır.

Biotin saç yapısını güçlendiren bir vitamindir. Çünkü biotin kendi başına şaç için gerekli bir vitamin olmasına rağmen  alınan  diğer vitamin ve minerallerinde  vücut tarafından sentezlenmesine yardımcı olmaktadır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde saç sağlığı için kolajen ,c vitamini B12 biotin ,çinko ve selenyum içeren ürünleri düzenli olarak tüketmek önem arz etmektedir.

 

Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklem Sağlığında  Kolajenin Önemi

Eklemler için Kolajen Kullanımı
Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklem bağ dokusunun bütünlüğü ve onarımı için kolajen içeren ürünlerin önemi uzun zamandır beri tıp dünyasının gündemine yerleşmiş durumdadır.

Kolajen insan vücudundaki kas yapısında önemli rol oynamaktadır. Eklemlerin içerisinde bulunan dokuların arasına yerleşerek eklem bölgesinin rahat hareket etmesini sağlayan bir yapı oluşturmaktadır. Kolajen tüm vücut için bağlayıcı bir yapıya sahip olduğu gibi eklemler için de hayati önem taşımaktadır.30 yaşından sonra üretimi durun kolajen yapısının en fazla hareket eden eklem bölgelerinde yıpranması ve kopması kaçınılmaz.

Kolajen sadece eklemin içerisinde bulunan dokuyu birbirine bağlamakla kalmaz bunun yanında eklemlerin yan kas dokuları ile bağlanması ve hareketini sağlaması açısından da kolajen önem taşımaktadır. Çapraz bağ dokularının birbiri ile tutulmasını sağlayan kolajen yapısı toplamda büyük önem taşımaktadır.

Eklem sağlığı tek başına bir çözüm yetmemektedir. Eklemlerde deformasyon yaratmamak için ;

Aşırı kilodan kaçınmak, egzersiz yapmak (eklemleri ağırlıklar ile zorlayacak egzersizlerden kaçınmak),beslenme ile kolajen yapısını desteklemek önem taşımaktadır.

Bu öneriler eklem sağlığı bozulmadan yapılması gerekenler. Ameliyat tanısı konulan bazı hastalarda doğru tip kolajen kullanımı ile ameliyattan kurtulduğu   gözlemlenmiştir.

Eklem için uygun olan moneküler (orta Ya da tip 2 )ağırlıkta ki kolajen tüketmek önemlidir. Kolajenin işlenme şekline bağlı olarak bioyararlılığının olduğu etkin doz farklılık göstermektedir. Öyle ki bazı kolajen markalında günlük 10-20 gr a kadar kolajen tüketmenize rağmen orta ve uzun vadede iyileşme gözlemlenememektedir. Ancak buna rağmen doğru işlenmiş bir kolajen ile günlük 2-5 gr arası alınan kolajen yeterli iyileşmeyi sağlamaktadır.

Eklem sağlığı için kullandığınız ürünlerin birçoğunda ağrı kesici bulunmaktadır. Bu nedenle iyileşme olarak algıladığınız süreç yanıltıcı olabilir ve ağrı kesicili olan ürünlerin uzun süre kullanımı ağrıyı hissetmemenizin   nedeni ile eklemlerinize daha çok yüklenmenize ve deformasyonun artmasına neden olabilir.

Tüm bunların toplamında dikkat etmeniz gereken hidrolize peptit orta moleküler ağırlıkta kolajen kullanmanız .Gr ile ilgilenmek sizin için önemli değil.Bilimsel araştırması yapılmış kolajen kullanmaya özen gösterin.

 

Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kolajen ile kas yapımı arasındaki ilişki

Kaslar için Kolajen Kullanımı
Kaslar için Kolajen Kullanımı

Kas yapısı için protein önemli bir özelliğe sahip. Kas dokusu zaten  su, protein, ve bir miktar yağdan oluşmaktadır bu nedenle özellikle spor sonrası mutlaka kas dokusunun  beslenmesi amacı ile protein ile beslenmesi gerekmektedir. Protein her formülde girdi olarak alınabilir ancak alınan protein kaynaklarından kolajenin kullanılması önemli olmaktadır. Kolajenin vücutta yapıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kolajen yapısal olarak sadece protein olma özelliğinden dolayı değil alınan tüm bu protein kaynaklarını bağ dokusu ile birleştirmeye yarayacaktır.

Kolajen ile yapılan testler göstermektedir ki diğer protein kaynaklarına oranla kas bağ dokusunda yapısal değişikliği sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar kas  kütlesi yaş ve yapı bakımından daha fazla kas kaybı yaşayan yaş olarak 60 yaşında olan guruba kolajen verilerek 3 hafta boyunca kas kütlesi için spor yaptırılmaktadır. Genç guruba da aynı spor çalışmaları yaptırılmasına rağmen bakıldığında kas kütlesinde genç guruba oranla kolajen alan yaşlı gurubun daha fazla kas yapısı elde ettiği gözlemlemiştir.

Kas yapısını desteklemek için kolajen ve protein tüketimi yanında mutlaka D vitamin alınması gerekmektedir. Protein sentezi için D vitamini tüketmek önem arz etmektedir.

Bunun yanında kas kütlesini korumak amacı ile B 12 vitamini almak önem taşımaktadır. Çünkü B 12 kas kütlesine oksijen taşımaktadır. Bu da kas kütlesinin hacim kazanmasına fayda sağlamaktadır.

Kas kütlesini korumak amacı ile B 6 alınması kas performansını arttırmaktadır. A vitamini ise kas kütlesinde oluşan yapısal bozukluklarını onarmaktadır.

Tüm bunları toparlar isek Kolajen, A vitamini B 6 ,B 12 gibi vitamin ve minerallerin,  almak bütünsel bir ürün ile kas yapınızı  desteklemektedir.

Selülit için Kolajen Kullanımı

Selülit için Kolajen Kullanımı

Kolajen kullanımı ile selülit yapısında da düzelme sağlamaktadır.

Selülit için Kolajen Kullanımı
Selülit için Kolajen Kullanımı

Selülit, birçok kadında görülen ve maalesef kurtulması zor bir yapısal bozulmadır. Selülit olan bölgede hem cilt yapısında ki kolajen yapısının bozulması hem de kan dolaşımında ki yavaşlama selülit artışına neden olmaktadır. Selülit oluşması genetik faktörlerin yaşam şeklinin yanında beslenme ile de doğru orantılı bir yapısal bozulmadır. Cilt yapısında ki kolajen deformasyonun en hızlı görüldüğü bölgelerden biri bacak bölgesinde cilt yapısının en yoğun olduğu bölge olması nedeni ile selüilt deformasyonu en fazla bu bölgede görülmektedir. Selülit olan bölge de yağ dokusu ile kaplanan deforme olmuş cilt yapısının kolajen alımı ile düzelmesi ortalama 6 ay sürmektedir.105 kadında yapılan çalışma ile düzenli olarak kullanılan toz kolajen içeceği ile 6 ay sonunda kalıcı bir düzelme olduğu gözlemlenmiştir.

Gri olan sütün selülit olan kadınların başlangıç noktasını ifade ederken 6 ay düzenli kullanım sonrasında oluşan düzelmeyi de sarı sütunda gözlemleyebiliriz.

Tırnaklar için Kolajen Kullanımı

Tırnaklar için Kolajen Kullanımı

Kolajen kullanımı ile tırnak yapısında  düzelme sağlamaktadır.

Tırnaklar için Kolajen Kullanımı
Tırnaklar için Kolajen Kullanımı

Tırnak yapısında oluşan deformasyonlar değişiklik göstermektedir. Bu yapısal bozukluklar tırnak yapısında pullanma ,tırnaklarda erken kırılama gibi sorunlara neden olmaktadır.

Kolajen kullanımı ile tırnak yapısında oluşacak olan sorunların giderildiğine dair bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

18 ile 50 yaş arası kadın gurubunda yapılan çalışmalar kolejen alan kadın gurubunda tırnak kırılmalarında %71 oranında düzelme olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında %75 oranında ki kadın da tırnak kenarlarında oluşan parçalanmaların azaldığı da gözlemlenmiştir.

Tırnaklarda oluşan yol şeklinde çizgilerin kolajen yapısındaki bozulmadan olabileceği belirtilmektedir. Kolajen kullanımı ile tırnak yapısında daha pürüzsüz bir görünüm elde edildiği gözlemlenmektedir.

Tırnak yapısında ki bu deformasyonun düzelmesi için kolajen tüketiminin yanında çinko ve A vitamini kullanımı tırnak yapısında ki bozulmaların düzelmesine yardım olduğu gözlemlenmiştir. Bütünsel bir ürün kullanmak açısından kolajen ,çinko ve A vitamini içeren ürünleri tercih etmenizin önemi burada devreye girmektedir.