Cilt için Kolajen Kullanımı

Cilt için Kolajen Kullanımı
Cilt için Kolajen Kullanımı

Cilt, Kas ve Eklem dokusunda kritik öneme sahip olan kolajen tüm bu yapıların ayakta kalmasını sağlayıcı bir göreve sahiptir.

Cilt yapısının Epidermis ve Dermis arasında bulunan kolajen yapısı bu iki yapının ayakta kalmasını sağlayan bir göreve sahiptir. Binanın kolanları gibi bu kolajen yapısı zarar gördükçe (yer çekimi, genetik faktörler, yaşam şekli ile birlikte) Epidermis yapısı sarkmaya ve kırışmaya başlar  ve yapılan kozmetik müdahaleler cildin ancak epidermis tabakasında kalmasını sağlamaktadır. Bu uygulamalar ile birlikte ağızdan alınan kolajen bütünsel bir düzelme sağlamaktadır. Aynı zamanda deforme olan cilt yapısının yeni bir yapı ile düzelmesini sağlamaktadır.

30 yaşından sonra kolajen üretimi bitmekte ve stoklardan kullanım başlamaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu stok kişinin genetik yapısına, yaşam şekline bağlı olarak deformasyon hızı değişmektedir. En sık sorulan sorulardan biri kolajen kullanımına ne zaman başlamalıyım şeklinde, bu sorunun cevabı aslında gizlidir ve ancak yaşanarak ortaya çıkacaktır. Bu bir risktir ve bu riske karşı aslında önerilen yılda bir kur olarak alınan ağızdan kolajen bu riski ortadan kaldıracaktır. Kolajen alımında dikkat edilmesi gereken birkaç temel nokta bulunmaktadır. Kolajen uzun zinciri bir yapıya sahip olduğu için en önemli nokta direkt hedef noktaya ulaşmasını sağlamaktan geçmektedir. Eğer kas için kolajen kullanıyor ise bunun için doğru peptitlenmiş kolajen kullanılmalıdır. Cilt için ise hafif moleküler ağırlığında dediğimiz ya da hepimizin duyduğu tip 1 kolajen denilen kolajeni kullanmalıyız. Bu ne demek aslında kolajen tüm hedef noktalarında aynı kolajen fakat doğru noktalardan kesilerek oluşturulan kolajen anlamına gelmektedir. Kolajeni büyük bir kumaş parçası gibi düşünün ve bunun sizin üzerinize uygun şekilde kesilmesi gibi hayal edebilirsiniz. Güzel bir elbise giyebilmek için kumaşın kalitesinin önemli olduğu kadar diken terzinin de becerisi önemli hale gelmektedir. Tüm bunların yanında kolajenin mutlaka C vitamini ile birlikte alınması gerekmektedir. C vitamini, kolajenin sentezlenmesini sağlamaktadır. C vitamini sıvı ile temas ettikten hemen sonra tüketilmelidir. Aksi halde tüm özelliğini kaybetmektedir. Bu nedenle toz formunda C vitamini içeren ürünler tüketmek gerekmektedir.