Categories:

Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklem Sağlığında  Kolajenin Önemi

Eklemler için Kolajen Kullanımı
Eklemler için Kolajen Kullanımı

Eklem bağ dokusunun bütünlüğü ve onarımı için kolajen içeren ürünlerin önemi uzun zamandır beri tıp dünyasının gündemine yerleşmiş durumdadır.

Kolajen insan vücudundaki kas yapısında önemli rol oynamaktadır. Eklemlerin içerisinde bulunan dokuların arasına yerleşerek eklem bölgesinin rahat hareket etmesini sağlayan bir yapı oluşturmaktadır. Kolajen tüm vücut için bağlayıcı bir yapıya sahip olduğu gibi eklemler için de hayati önem taşımaktadır.30 yaşından sonra üretimi durun kolajen yapısının en fazla hareket eden eklem bölgelerinde yıpranması ve kopması kaçınılmaz.

Kolajen sadece eklemin içerisinde bulunan dokuyu birbirine bağlamakla kalmaz bunun yanında eklemlerin yan kas dokuları ile bağlanması ve hareketini sağlaması açısından da kolajen önem taşımaktadır. Çapraz bağ dokularının birbiri ile tutulmasını sağlayan kolajen yapısı toplamda büyük önem taşımaktadır.

Eklem sağlığı tek başına bir çözüm yetmemektedir. Eklemlerde deformasyon yaratmamak için ;

Aşırı kilodan kaçınmak, egzersiz yapmak (eklemleri ağırlıklar ile zorlayacak egzersizlerden kaçınmak),beslenme ile kolajen yapısını desteklemek önem taşımaktadır.

Bu öneriler eklem sağlığı bozulmadan yapılması gerekenler. Ameliyat tanısı konulan bazı hastalarda doğru tip kolajen kullanımı ile ameliyattan kurtulduğu   gözlemlenmiştir.

Eklem için uygun olan moneküler (orta Ya da tip 2 )ağırlıkta ki kolajen tüketmek önemlidir. Kolajenin işlenme şekline bağlı olarak bioyararlılığının olduğu etkin doz farklılık göstermektedir. Öyle ki bazı kolajen markalında günlük 10-20 gr a kadar kolajen tüketmenize rağmen orta ve uzun vadede iyileşme gözlemlenememektedir. Ancak buna rağmen doğru işlenmiş bir kolajen ile günlük 2-5 gr arası alınan kolajen yeterli iyileşmeyi sağlamaktadır.

Eklem sağlığı için kullandığınız ürünlerin birçoğunda ağrı kesici bulunmaktadır. Bu nedenle iyileşme olarak algıladığınız süreç yanıltıcı olabilir ve ağrı kesicili olan ürünlerin uzun süre kullanımı ağrıyı hissetmemenizin   nedeni ile eklemlerinize daha çok yüklenmenize ve deformasyonun artmasına neden olabilir.

Tüm bunların toplamında dikkat etmeniz gereken hidrolize peptit orta moleküler ağırlıkta kolajen kullanmanız .Gr ile ilgilenmek sizin için önemli değil.Bilimsel araştırması yapılmış kolajen kullanmaya özen gösterin.

 

Selülit için Kolajen Kullanımı

Selülit için Kolajen Kullanımı

Kolajen kullanımı ile selülit yapısında da düzelme sağlamaktadır.

Selülit için Kolajen Kullanımı
Selülit için Kolajen Kullanımı

Selülit, birçok kadında görülen ve maalesef kurtulması zor bir yapısal bozulmadır. Selülit olan bölgede hem cilt yapısında ki kolajen yapısının bozulması hem de kan dolaşımında ki yavaşlama selülit artışına neden olmaktadır. Selülit oluşması genetik faktörlerin yaşam şeklinin yanında beslenme ile de doğru orantılı bir yapısal bozulmadır. Cilt yapısında ki kolajen deformasyonun en hızlı görüldüğü bölgelerden biri bacak bölgesinde cilt yapısının en yoğun olduğu bölge olması nedeni ile selüilt deformasyonu en fazla bu bölgede görülmektedir. Selülit olan bölge de yağ dokusu ile kaplanan deforme olmuş cilt yapısının kolajen alımı ile düzelmesi ortalama 6 ay sürmektedir.105 kadında yapılan çalışma ile düzenli olarak kullanılan toz kolajen içeceği ile 6 ay sonunda kalıcı bir düzelme olduğu gözlemlenmiştir.

Gri olan sütün selülit olan kadınların başlangıç noktasını ifade ederken 6 ay düzenli kullanım sonrasında oluşan düzelmeyi de sarı sütunda gözlemleyebiliriz.